Facebook
Facebook

Muzyczne lato w Rybnej


30. 08 (środa), godz.19.00,
wstęp 5 zł

 

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 9/10 

wystąpią: Roman Widaszek, Jakub Bokun, Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta oraz uczestnicy VIII kursów mistrzowskich dla klarnecistów

 

W PROGRAMIE: 

1. "MARCHES OF J. WILLIAMS" - w aranżacji Johnni Vinsona

wiązanka 4 marszów autorstwa wybitnego kompozytora muzyki filmowej, Johna Williamsa, z filmów:

„Indiana Jones”, „Bitwa o Midway” oraz „Gwiezdne Wojny, epizod IV – Nowa Nadzieja”; ostatni marsz wiązanki to „Olimpic Spirit” skomponowany na rozpoczęcie Igrzysk Olimpijskich w Seulu w 1988r.

2. “BOND.. JAMES BOND” – w aranżacji Stephana Bulla

temat główny z całej serii filmów z James’em Bondem oraz fragmenty motywów i piosenek tytułowych z filmów: „Goldfinger”, „Szpieg, który mnie kochał”, „Skyfall” i „Żyj i pozwól umrzeć”

3. “BEAUTY AND THE BEAST”

4 tematy z bajki "Piękna i Bestia", autorstwa Howarda Ashmana i Alana Menkena

4. “MISSION”

muzyka z filmu „Misja” skomponowana przez Ennio Morricone, w aranżacji Betranda Morena, solo na oboju: Paulina Pilarska

5. “KONCERT NA KLARNET I ORKIESTRĘ” Karola Kurpińskiego

Solo na klarnecie: dr hab. Jakub Bokun

6. “KONCERT NA KLARNET I ORKIESTRĘ” Arti Shaw’a

Solo na klarnecie: dr hab. Roman Widaszek

7. „HAPPY CYCLIST”

Solo na orkiestrę koncertową i … dzwonek rowerowy. Lekki swing autorstawa TEDA HUGGENSA

8. „SANTANA IN CONERT”

Wiązanka 3 hitów Carlosa Santany, w aranżacji Michaela Browna

9. „CARIOCA”

Taneczne rumba autorstwa Kahna/Eliscu i Youmnasa, z brawurowymi solami klarnetu, fletu, trąbki i puzonu, w aranżacji Noihiro Iwai

10. “LA VIDA ES BELLA”

muzyka z filmu „Życie jest piękne” skomponowana przez Nicola Piovaniego, w aranżacji Klaudiusza Jani

11. “THE LION KING”

4 fragmenty muzyki z flmu Lion King, autorstwa Hansa Zimmera, w tym oczywiście "Can You Feel The Love Tonight" zaśpiewana przez Eltona Johna 

 

Roman Widaszek, klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach (klasa  prof. H. Kierskiego). Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim (1995 r.), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem  za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.

Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble.
Występował jako solista z większością polskich orkiestr  m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Szczecińską, Częstochowską, Świętokrzyską, Lubelską, Capellą Cracoviensis, Orkiestrą Amadeus, Polską Filharmonią Kameralną, Sinfoniettą Cracovia, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach, wykonując kompozycje C. Stamitza, W. A. Mozarta, C. M. Webera, K. Kurpińskiego, A. Ponchiellego, F. Mendelssohna F. Krommera, M. Brucha, H. Tomasiego, W. Lutosławskiego, M. Góreckiego i A. Shawa. Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Austria, Belgia, Czechy, Niemcy, Włochy, Portugalia, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny.
Dokonał ponad dwudziestu nagrań płytowych (głównie jako kameralista), za które był sześciokrotnie nominowany do nagrody Fryderyk. Najważniejsze z nich to płyta z Krakowskim Triem Stroikowym, zawierająca muzykę polską XX w. (DUX) oraz płyty nagrane z Kwartetem Śląskim zawierające „Recalling a Serenade” P. Szymańskiego  (EMI), „Po drugiej stronie lustra” na klarnet i kwartet smyczkowy Z. Bargielskiego (CD Accord) oraz „Trzy utwory na klarnet, harfę i kwartet smyczkowy” A. Tasmana. W 2011 roku nagrał płytę z polską muzyką kameralną zawierającą m.in.  kompozycje   F. I. Dobrzyńskiego i F. Lessela (DUX). W roku 2012 wraz z francuskim klarnecistą Jean Marc Fessardem, oraz Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, nagrał  „Trzy Intermezza” na dwa klarnety i orkiestrę Mikołaja Góreckiego (DUX). W roku 2014 ukazała się płyta (DUX) zawierająca kameralne dzieła Krzysztofa Pendereckiego – Preludium na klarnet solo, Trzy miniatury na klarnet i fortepian, oraz Sextet, która otrzymała prestiżową nagrodę Gramophone Editor's Choice. Do ważnych realizacji płytowych należą również pierwsze nagrania w Polsce utworów klarnetowych Carla Reinecke oraz kwintetu Carla Nielsena (DUX 2014 i 2015).W roku 2016 ukazała się płyta Krakowskiego Kwintetu Dętego zawierająca kompozycje W. A. Mozarta, F.  Danziego, G. Ligetiego i F. Poulenca.
Współpracując z wybitnymi polskimi kompozytorami (Zbigniew Bargielski, Mikołaj Górecki, Marcel Chyrzyński, Krzysztof Herdzin),  prawykonał wiele utworów solowych i kameralnych jemu dedykowanych.
Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu). To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie” w 2004 r. wykonując  Konzertstücke op. 113 i 114 F. Mendelssohna na klarnet, bassethorn i orkiestrę.   Wykładowca krajowych i zagranicznych kursów (w tym Konserwatorium Królewskie          w Brukseli oraz Konserwatorium Muzyczne w Porto), oraz juror krajowych i międzynarodowych konkursów klarnetowych.
W latach 1997–2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis.
Jest  członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego oraz Krakowskiego Kwintetu Dętego oraz profesorem nadzwyczajnym katowickiej Akademii Muzycznej.


Jan Jakub Bokun, klarnecista i dyrygent pochodzący z Wrocławia. Pomysłodawca i kierownik artystyczny orkiestry Inter>CAMERATA, dyrektor artystyczny festiwalu Clarimania,
Po studiach w zakresie gry na klarnecie we Wrocławiu oraz Paryżu Jan Jakub Bokun ukończył studia dyrygenckie na University of Southern California w Los Angeles. Kształcił się też jako stypendysta American Academy for Conducting w Aspen oraz brał udział w Verbier Academy w Szwajcarii.
Pracował pod kierunkiem wielu wybitnych artystów i pedagogów takich jak Guy Dangain, Larry Livingston, Mieczysław Stachura, David Zinman, Philippe Cuper, Sergiu Celibidache, Kurt Masur, Guy Deplus, Jorma Panula, Walter Boeykens, Michael Collins oraz Béla Kovács.
Laureat konkursów we Wrocławiu, Włoszakowicach, Białymstoku, Enschede i Mt. Pleasant, wyróżniony nagrodą Fundacji Kultury Polskiej, stypendium Ministra Kultury i Sztuki oraz stypendium Rządu Francuskiego. Członek European Clarinet Society i przewodniczący polskiego odziału International Clarinet Association.
Występował w większości krajów Europy, w USA, Chile, Argentynie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Meksyku, Chinach i Japonii. Pięciokrotnie reprezentował Polskę na Światowym Kongresie Klarnecistów Clarinetfest. Prowadził lekcje mistrzowskie w Królewskim Konserwatorium w Brukselii, w Sofii, Belgradzie, Pradze, Brnie, Paryżu, Tokio, Lubljanie, Meksyku, Pekinie, oraz Avili pod Madrytem.
Jako solista i dyrygent nagrał 11 albumów płytowych.
Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, International Clarinet Association oraz wytwórni Koch Classics, Dux i JBRecords.
Zawodowo związany ze swoją macierzystą uczelnią- Akademią Muzyczną im. Karola Lipińskiego, gdzie hablitował się w czerwcu 2012 roku.
Jest endorserem firm Yamaha, D’Addario oraz BG.

Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta, działa przy Parafii Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach pod batutą Aleksandra Königa – laureata tegorocznej Nagrody Burmistrza Miasta za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. 

 

25 sierpnia

25
sierpnia


Kino Plenerowe

Scena Letnia

26 sierpnia

26
sierpnia


Piknik - Festyn Dzielnicy Rybna


Organizatorem wydarzenia jest Rada Dzielnicy Rybnej oraz Pałac w Rybnej

28 sierpnia

28
sierpnia


VIII Mistrzowskie Kursy
warsztaty dla klarnecistów


28.08-30.08.2017
prowadzenie:
dr hab. Roman Widaszek oraz dr hab. Jakub Bokun

28 sierpnia

28
sierpnia

poniedziałek, godz. 19.00
wstęp 5zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 8/10

Jakub Bokun - klarnet, Roman Widaszek - klarnet, Dariusz Kasperek i Patryk Pfeifer - klarnety, Joanna Kubas – fortepian

30 sierpnia

30
sierpnia

środa, godz.19.00,
wstęp 5 zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 9/10 

wystąpią: Roman Widaszek, Jakub Bokun, Parafialna Kamiliańska Orkiestra Dęta oraz uczestnicy VIII kursów mistrzowskich dla klarnecistów

 

4 września

4
września

VIII Mistrzowskie Kursy
kursy dla flecistów


04.09-11.09.2017
prowadzenie:
dr Agata Igras

10 września

10
września

piątek, godz. 18.00, wstęp 5 zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 10/10

wystąpią uczestnicy VIII Mistrzowskich Kursów dla flecistów

24 września

24
września

niedziela

Rajd rowerowy

"Śladami górnośląskiej szlachty”

24 września

24
września
niedziela, godz. 18.00, wstęp 10zł

Estrema Bellezza

koncert 4/5

Aleksandra Gajecka-Antosiewic
z - klawesyn

 

1 października

1
października

niedziela, godz. 18.00, wstęp 25zł

Koncert

Piotr Pławner - skrzypce
Piotr Sałajczyk - fortepian

7 października

7
października

sobota

Turniej szachowy
7-8. 10. 2017

7 października

7
października

sobota

Rajd rowerowy
Dzielnica Rybna

9 października

9
października
poniedziałek
wstęp 20zł

Koncert
Michael Mayo Quartet

Michael Mayo - wokal, Marek Novotný – piano, Jiří Slavíček - perkusja, Ondřej Štajnochr – bas

14 października

14
października

sobota, wstęp wolny

Festiwal fotorgrafii
14-15. 10. 2017

22 października

22
października

niedziela, godz 18.00

Koncert
pamięci Bogny Sokorskiej

29 października

29
października
sobota, godz. 11.00,
koszt 390zł

KURS "Savoir-vivre i etykieta w biznesie"

Prowadzenie: Wojciech S. Wocław

11 listopada

11
listopada

sobota

uroczystość wręczenie statuetek Srebrnego Skrzydła oraz Honorowego Obywatelstwa Miasta Tarnowskie Góry
 

12 listopada

12
listopada
niedziela, godz. 18.00
wstęp 10zł

Estrema Bellezza
koncert finałowy

Kwartet Akademos i zaproszeni goście
 
 

26 listopada

26
listopada

niedziela

Festiwal im. G. G. Gorczyckiego

10 grudnia

10
grudnia
niedziela
wstęp 20zł

Koncert Chiński
Informator kulturalny

Aby wpisać się na listę informatora skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko:

adres e-mail: