Facebook
Facebook

Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju


28.01 (niedziela), godz. 18.00, bilety w cenie 20zł

Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju

Ewa Biegas - sopran, Roman Widaszek - klarnet, Grzegorz Biegas - fortepian
oraz Kwintet Śląskich Kameralistów (Dariusz Zboch - skrzypce, Jakub Łysik - skrzypce, Jarosław Marzec - altówka, Katarzyna Biedrowska - wiolonczela, Krzysztof Korzeń - kontrabas).

 

W programie m.in.:

Wojciech Kilar - Ziemia obiecana; Dziewiąte wrota; Smuga cienia; Portret damy; Trędowata 

Adolf Schreiner - Immer kleiner 

Bela Kovacs - Sholem-alekhem, rov Feidman! 

Grażyna Bacewicz - Boli mnie głowa 

Włodzimierz Nahorny - Jej portret 

Enio Morricone - Cinema Paradiso; Misja 

Henry Mancini - Moon River 

John Williams - Lista Schindlera 

Henryk Kuźniak - Vabank 

Bartosz Chajdecki - Czas Honoru 

Jerzy Matuszkiewicz - Alternatytwy 4

Jaques Offenbach - Aria ze śmiechem

Giacomo Rossini - Duet kotów

 

Ewa Biegas - absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu Jana Ballariana oraz Universitat für Music und Darstellende Kunst w Wiedniu, gdzie ukończyła studia podyplomowe. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, Rządu Austrii oraz szwajcarskiej fundacji Dr Robert Thyll-Dur. Laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych: w 1996 roku otrzymała I nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Plattówny we Wrocławiu, w 1997 wyróżnienie oraz nagrody specjalne na Międzynarodowym Konkursie im. Ady Sari w Nowym Sączu oraz II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Dvoraka w Karlovych Varach, w 1998 I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Trnawie, w 2004 III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Moniuszki w Warszawie. W roku 2006 została finalistką BBC Cadriff Word Singing Competition.

W repertuarze artystka posiada partie m.in. w: Albert Herring Brittena, Zemście nietoperza Straussa, Carmen Bizeta, Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Halce Moniuszki, Cyganerii Pucciniego, Fauście Gounoda, Il Trovatore Verdiego czy Konradzie Wallenrodzie Żeleńskiego.

Ewa Biegas współpracuje z polskimi i zagranicznymi filharmoniami i operami oraz nagrywa dla Polskiego Radia i Telewizji.

Grzegorz Biegas - ukończył POSM im. Karola Lipińskiego w Lublinie, a następnie studiował w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, uzyskując dyplom w klasie fortepianu prof. Eugeniusza Knapika. Równolegle kształcił się w zakresie kameralistyki pod kierunkiem prof. Marii Szwajger-Kułakowskiej. W 2002 ukończył studia podyplomowe w klasie fortepianu prof. Józefa Stompla. Obecnie w macierzystej Uczelni jest profesorem AM w Katedrze Kameralistyki.

Jego działalność artystyczna skupia się głównie na muzyce kameralnej, ze szczególnym uwzględnieniem literatury wokalnej. W charakterze korepetytora uczestniczył w wielu kursach wokalnych, m.in. w Bückeburgu, Wiedniu, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Radzyniu Podlaskim, Nowym Sączu i Wrocławiu, współpracując z takimi pedagogami, jak Irena Argustiene, Walter Berry, Henryka Januszewska-Stańczyk, Helena Łazarska, Bogusław Makal, Eugeniusz Sąsiadek, Leopold Spitzer, Daniel Weeks, Rudolf Piernay. Jako akompaniator towarzyszył solistom w wielu konkursach wokalnych w kraju i zagranicą, m.in. w Bilbao, Karlovych Varach, Oslo, Parnu, Sion, Trnavie, Vráblach, Wiedniu, Bydgoszczy, Dusznikach-Zdroju, Katowicach, Łodzi, Nowym Sączu, Włoszakowicach, Warszawie i Wrocławiu, gdzie wielokrotnie nagradzany był za najlepszy akompaniament, otrzymując między innymi nagrodę specjalną im. J. Lefelda.

W charakterze kameralisty występował na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach muzycznych: w Austrii, Czechach, Niemczech, Rumunii, Słowacji, Stanach Zjednoczonych, Włoszech, Argentynie. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej, a w 2010 ukazała się płyta Poniatowskie Rediscovered nagrana wraz z sopranistką Aleksandrą Buczek. W latach 2005-2012 był prodziekanem Wydziału Wokalno ? Instrumentalnego, obecnie piastuje funkcję prorektora Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach.

Roman Widaszek - klarnecista, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Katowicach. Swoje umiejętności kształcił na wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez prof. Guy Deplus i prof. Michaela Arrignon. Jest laureatem II nagrody na I Ogólnopolskim Festiwalu Klarnetowym w Piotrkowie Trybunalskim ( 1995r. ), a także III nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim w Bielsku-Białej (1990 r.).

Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki. Odznaczony Brązowym Krzyżem  za zasługi w upowszechnianiu kultury muzycznej.

Prowadząc ożywioną działalność artystyczną ma w swoim dorobku wiele koncertów solowych i kameralnych, występując m.in. z takimi artystami i zespołami jak Sharon Kam, Dimitri Ashkenazy, Kwartet Śląski, Hilliard Ensemble. Występował jako solista z większością polskich orkiestr  m.in. z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Krakowską, Wrocławską, Poznańską, Szczecińską, Częstochowską, Świętokrzyską, Lubelską, Śląską Orkiestrą Kameralną, Capellą Cracoviensis oraz Orkiestrą Akademii Muzycznej w Katowicach, wykonując kompozycje Stamitza, Mozarta, Webera, Kurpińskiego, Ponchiellego, Mendelssohna, Krommera, Brucha, Lutosławskiego.

Występuje również jako solista-kameralista na wielu koncertach i festiwalach w kraju i za granicą - Czechy, Niemcy, Włochy, Portugalia, Finlandia, Korea Pd., Japonia, Chiny.

Dokonał wielu nagrań płytowych (głównie jako kameralista). Są to m.in. płyta z Krakowskim Triem Stroikowym, zawierająca muzykę polską XX w.(DUX), oraz płyty nagrane z Kwartetem Śląskim zawierające „ Recalling a Serenade ” P.Szymańskiego  (EMI),  „ Po drugiej stronie lustra” na klarnet i kwartet smyczkowy Z. Bargielskiego (CD Accord – nominacja do nagrody Fryderyki 2013), oraz „Trzy utwory na klarnet, harfę i kwartet smyczkowy ” A. Tasmana.

W 2011 roku nagrał płytę z polską muzyką kameralną zawierającą m.in.  kompozycje F. I. Dobrzyńskiego i F. Lessela (DUX), za którą otrzymał dwie nominacje do nagrody Fryderyki 2012. W roku 2012 wraz z francuskim klarnecistą Jean Marc Fessardem, oraz Polską Filharmonią Kameralną pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, nagrał  Trzy Intermezza na dwa klarnety i orkiestrę Mikołaja Góreckiego (DUX – nominacja do nagrody Fryderyk 2014). W roku 2014 ukazała się płyta (DUX) zawierająca kameralne dzieła Krzysztofa Pendereckiego – Preludium na klarnet solo, Trzy miniatury na klarnet i fortepian, oraz Sextet.

Jako jeden z nielicznych klarnecistów gra również na rzadko spotykanym instrumencie – basethornie (altowa odmiana klarnetu) . To właśnie na tym instrumencie zagrał wspólnie z Sharon Kam na Międzynarodowym Festiwalu " Muzyka w Starym Krakowie" w 2004r. wykonując  Konzertstücke op. 113 i 114 F. Mendelssohna na klarnet, bassethorn i orkiestrę. W 2009 roku został zaproszony, jako solista, do udziału w Światowym Kongresie Klarnetowym – Clarinet Fest w Porto. W ramach tego kongresu  poprowadził również kurs klarnetowy w Konserwatorium Muzycznym w Porto. Jest  członkiem Krakowskiego Tria Stroikowego oraz Krakowskiego Kwintetu Dętego i wykładowcą katowickiej Akademii Muzycznej. W latach 1997 – 2011 był pierwszym klarnecistą Capelli Cracoviensis.

Kwintet Śląskich Kameralistów

Zespół powstał przed ponad 20 laty jako kwartet smyczkowy i przez pierwsze lata swej działalności wykonywał repertuar operetkowy, współpracując ze śpiewakami i artystami baletu. Po jakimś czasie skład został powiększony o kontrabas. Po zmianach personalnych rozpoczęła się nowa era w jego działalności. 

Pierwsze dwie płyty „ba… ROCKOWO” i „Mecyje” są w całości wypełnione utworami zaaranżowanymi przez koncertmistrza – Dariusza Zbocha, są to przeboje muzyki rozrywkowej lat 60. i 70. ubiegłego stulecia w kompletnie nowym „klasycznym” ujęciu i rozmaite utwory z kręgu szeroko pojętej muzyki żydowskiej. Inspiracją do nagrania trzeciej płyty z kwintetami smyczkowymi Krzysztofa Pendereckiego i Antonina Dworzaka było przywiązanie muzyków zespołu do czystej postaci muzyki kameralnej, którą większość z nich na co dzień wykonuje grając w Śląskiej Orkiestrze Kameralnej.

Zespół występował na wielu festiwalach w kraju i za granicą obok takich gwiazd jak Jordi Savall, Borodin Quartet czy Kwintet smyczkowy Filharmoników Berlińskich. Jako „Schlesische Kammersolisten” Kwintet regularnie współpracuje z niemieckimi pianistą Christophen Soldanem. 

Bilety są numerowane i dostępne  w dwóch formach:
- w recepcji Pałacu w Rybnej
- po dokonaniu przelewu na konto (nr konta: 12 2490 0005 0000 4520 4256 1948 - prosimy podać nazwisko i liczbę biletów)-na portalu Biletyna: https://biletyna.pl/event/view/id/66395
Nie przyjmujemy rezerwacji biletów.

21 stycznia

21
stycznia

niedziela, godz. 11.00
bilety w cenie 5 zł

Koncert kameralny „Pstrąg” z cyklu Rybna Dzieciom (Koncert 1/10) oraz warsztaty artystyczne.

Marcin Sikorski - fortepian oraz kwartet smyczkowy Akademos

26 stycznia

26
stycznia
piątek, godz. 17.00-20.00
bilety w cenie 50zł

Bal karnawałowy dla dzieci
z cyklu Rybna Dzieciom

28 stycznia

28
stycznia

niedziela, godz. 18.00, bilety w cenie 20zł

Koncert w karnawałowo-filmowym nastroju

Ewa Biegas - sopran, Roman Widaszek - klarnet, Grzegorz Biegas - fortepian
oraz
Kwintet Śląskich Kameralistów
(Dariusz Zboch - skrzypce, Jakub Łysik - skrzypce, Jarosław Marzec - altówka, Katarzyna Biedrowska - wiolonczela, Krzysztof Korzeń - kontrabas)

29 stycznia

29
stycznia

29.01-2.02
koszt 300zł

Ferie artystyczne

11 lutego

11
lutego

Niedziela, godz. 18.00
bilety w cenie 20 zł

Koncert walentynkowy "Love songs"

Jarosław Bręk
- baryton
Marcin Sikorski
- fortepian

25 lutego

25
lutego

niedziela, godz. 11.00
bilety w cenie 5 zł

Recital klawesynowy "Śpiew ptaków"

z cyklu Rybna Dzieciom (Koncert 2/10) 

Aleksandra Gajecka- Antosiewicz – klawesyn

9 marca

9
marca

9.03-11.03

Warsztaty Suzuki

11 marca

11
marca
niedziela, godz. 11.00
bilety w cenie 5 zł

"Paszport do muzycznego wszechświata"
z cyklu Rybna Dzieciom (Koncert 3/10)

Koncert w wykonaniu pedagogów i uczniów Szkoły Suzuki

18 marca

18
marca

niedziela, godz. 18.00

Cykl koncertowy Last notes

2 kwietnia

2
kwietnia

Poniedziałek Wielkanocny, godz. 18.00
bilety w cenie (normalny 20zł, seniorzy oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia 10zł)

Wiosna Barokowa (Koncert 1/5)

Jarosław Kitala – baryton
Hanna Balcerzak – klawesyn

6 kwietnia

6
kwietnia

piątek, 

Konferencja naukowa nt

Literackie podróże do wnętrza ziemi
Wizje - Idee - Symbole

6 kwietnia

6
kwietnia

piątek, godz. 18.00
bilety w cenie (normalny 20zł, seniorzy oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia 10zł)

Neobarokowa podróż (Koncert 2/5)

Cracow Duo
Jan Kalinowski – wiolonczela
Marek Szlezer – fortepian

15 kwietnia

15
kwietnia

niedziela, godz. 18.00

IL BALLO
Wiosna Barokowa (Koncert 4/5)
bilety w cenie (normalny 20zł, seniorzy oraz dzieci i młodzież do 18 roku życia 10zł)

Anna Śliwa – skrzypce barokowe
Katarzyna Czubek – flet prosty
Dominika Staszkiewicz – flet traverso
Anna Wiktoria Swoboda  – lutnia, gitara barokowa
Dariusz Żurawek – wiolonczela barokowa
Joanna Solecka – klawesyn

Tancerze Baletu Dworskiego CRACOVIA DANZA – Marta Baranowska, Łukasz Szkiłłądź

15 kwietnia

15
kwietnia
niedziela, godz. 11.00,
bilety w cenie 10zł

Na XVII-wiecznym balu

Wiosna Barokowa (Koncert 3/5)
z cyklu Rybna Dzieciom

22 kwietnia

22
kwietnia

niedziela, godz. 18.00
bilety w cenie (normalny 20zł, seniorzy oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia 10zł)

Bach i Telemann - kopozytorzy dworów polskich
Wiosna Barokowa (Koncert 5/5)

Michaela Koudelkova – flety proste
Andrzej Zawisza – klawesyn

3 maja

3
maja
niedziela, godz. 11.00
bilety w cenie 5 zł

"Najjaśniejeza z gwiazd"
-muzyczna opowieść o I. J. Paderewskim
z cyklu Rybna Dzieciom (Koncert 5/10) oraz warsztaty plastyczne

3 czerwca

3
czerwca
niedziela, godz. 11.00
bilety w cenie 5 zł

Koncert z okazji Dnia Dziecka
z cyklu Rybna Dzieciom (Koncert 6/10)
oraz warsztaty plastyczno-muzyczne.
 
Aleksandra Gajecka-Antosiewicz
i Hanna Balcerzak - fortepian.

10 czerwca

10
czerwca

niedziela, godz. 18.00

Cykl koncertowy Last notes

24 czerwca

24
czerwca

24. 06-30. 06

IX Mistrzowskie kursy dla solistów skrzypcowych

1 lipca

1
lipca

1.07-8.07

IX Mistrzowskie kursy
dla
pianistów

Informator kulturalny

Aby wpisać się na listę informatora skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko:

adres e-mail:

captcha