Facebook
Facebook

Drewnowski gra Scarlattiego. Wiosna Barokowa 2/4


7. 04 (niedziela), godzina 18.00, bilety w cenie 30zł, 20zł, 10zł

Drewnowski gra Scarlattiego. Wiosna Barokowa 2/4

Marek Drewnowski - recital fortepianowy

Podczas drugiego koncertu festiwalowego usłyszymy jednego z najwybitniejszych pianistów naszych czasów. Nagranie sonat Domenico Scarlattiego w 1977 przyniosło artyście ogromny sukces międzynarodowy. Po wysłuchaniu tego nagrania w Nowojorskim Radiu, Leonard Bernstein zaprosił pianistę do występów w Tanglewood z Boston Symphony Orchestra. W swoim nowatorskim i wszechstronnym podejściu do muzyki podczas koncertu artysta połączy utwory barokowe z formami romantycznymi, ukazując ich rozwój i cechy wspólne.

Marek Drewnowski jest wybitnym pianistą, dyrygentem, który zyskał międzynarodową sławę, gdy Leonard Bernstein zaprosił go do występu z Bostońską Orkiestrą Symfoniczną w 1985 roku, po tym jak tylko raz usłyszał w radiu nagranie 12 Sonat fortepianowych Domenica Scarlattiego. Artysta występował na jednych z najbardziej renomowanych i prestiżowych sal koncertowych w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii. Na specjalne życzenie Leonarda Bernsteina grał pod jego batutą ponownie w 1989 roku, podczas specjalnego koncertu z okazji 50. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie zgromadziło innych znanych na całym świecie artystów, takich jak Barbara Hendricks, Herman Prey i Liv Ullmann, i zostało nadane przez stacje telewizyjne na całym świecie.
Urodzony w Kołobrzegu, Drewnowski zaczął grać na pianinie jako dziecko. Studiował grę na fortepianie w warszawskiej Akademii Muzycznej u Ryszarda Baksta i Zbigniewa Drzewieckiego, a po śmierci prof. Drzewieckiego w Akademii Muzycznej w Krakowie u Jana Hoffmana. Ukończył z tytułem magistra sztuki, a następnie otrzymał tytuł doktora. dyplom z Akademii Muzycznej w Łodzi. W 2016 r. Został awansowany do rangi profesora, najwyższego stopnia akademickiego przyznawanego w Polsce przez prezydenta kraju na podstawie rekomendacji uczelni i jej społeczności akademickiej.
Nagrania Drewnowskiego obejmują 12 Sonat fortepianowych Domenico Scarlattiego (DUX, 1975); Koncerty fortepianowe nr 1 i 2 C.M. von Weber (Arts Music); muzyka Fryderyka Chopina, w tym koncerty fortepianowe w wersji kameralnej, ożywionej przez samego Drewnowskiego, za który otrzymał wysokie uznanie krytyków; II Koncert fortepianowy Tansmana i IV Symfonia koncertowa Szymanowskiego. Od 2007 roku pianista angażuje się w projekt szwajcarsko-polski (współpraca między Harmusicą a Fundacją Józefa Hofmanna), nagrywając pełne dzieła Fryderyka Chopina. Do tej pory nagrał osiem płyt z koncertami, walcami, preludiami, wariacjami, mazurkami, sonatami, etiudami i balladami.
Marek Drewnowski jest prezesem i założycielem Fundacji Józefa Hofmanna. Jego misją jest promowanie uznania i docenienia zapisu, literackiej, edukacyjnej i pomysłowej spuścizny polskiego pianisty Józefa Hofmanna oraz wspieranie rozwoju artystycznego młodych muzyków. Jego programy edukacyjne obejmują kursy muzyczne i konkursy dla młodych pianistów, a także koncerty i stypendia. W ramach działalności Fundacji artysta nagrał dwie płyty: Koncerty fortepianowe nr 2 i 4 Ludwiga van Beethovena oraz Koncerty fortepianowe w wersji kameralnej Fryderyka Chopina.
Drewnowski znany jest również z niezwykłych umiejętności dyrygenta. Jest założycielem i kierownikiem renomowanego Kwintetu Chopinowskiego i Soloistów Chopina oraz dyrektorem Festiwalu im. J.Hofmanna i I.J. Paderewskiego. Brał udział w licznych projektach filmowych - pojawił się jako Fryderyk Chopin w filmie Koncert Chopina Krzysztofa Zanussiego, współproducentem Fryderyka Fascynacja ("Oczarowanie Fryderyka") Izabeli Cywińskiej, napisał scenariusz do filmu fabularnego o Ignacym Janku Paderewskim (w opracowaniu).
Profesor Marek Drewnowski jest oddanym i kochanym nauczycielem, który lubi pracować z ambitnymi młodymi artystami. Ma niezwykłą umiejętność komunikowania swoich pomysłów z uczniami i wyzwaniami na wielu poziomach - muzycznym, intelektualnym i emocjonalnym. Jego celem jest przekazanie swoich rozległych, międzynarodowych doświadczeń swoim studentom, aby mogli oni również osiągnąć sukces. Wielu z jego uczniów świetnie radziło sobie na międzynarodowych konkursach pianistycznych i ma wiele nagrań i światowych występów w swoich życiorysach. Był długoletnim profesorem fortepianu w Akademii Muzycznej w Łodzi i innych polskich instytucjach muzycznych. Uczył w Schola Cantorum w Paryżu we Francji. Prowadził klasy mistrzowskie na całym świecie, w tym w South Africa University of Pretoria; Genewa Conservatory of Music w Genewie, Szwajcaria; Lwowskie Konserwatorium we Lwowie, Ukraina; Konserwatoria muzyczne w Seulu i Busan w Korei Południowej; Akademia Muzyczna i Performing Arts w Tilburgu, Holandia; Chopinowski Festiwal Muzyki Klasycznej w Valldemossa, Majorka, Hiszpania; i konserwatoria muzyki w Rzymie, Pieve di Teco, Piediluco i Sanremo we Włoszech. Obecnie jest profesorem w Hacettepe University Ankara State Conservatory w Ankarze w Turcji.
W 1991 r. pianista otrzymał nagrodę Orpheus od Stowarzyszenia Krytyków Muzycznych za wykonanie światowej premiery Koncertu fortepianowego Stefana Kisielewskiego na słynnym festiwalu muzyki współczesnej "Warszawska Jesień". W 2010 r. Drewnowski otrzymał od Polskiego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodę "Paszport Chopina" przyznawaną wybitnym artystom, którzy przyczynili się do promocji dziedzictwa Chopina. W 2017 roku został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalem za Zasługi dla Kultury-Gloria.

W programie: D.Scarlatti, G.F.Haendel, F.Chopin, I.J.Paderewski

Bilety w cenie: 30 zł - sala główna, 20 zł - sala boczna -I cz.sali, 10 zł - sala boczna - II cz.sali
Bilety są dostępne w dwóch formach:
- w recepcji Pałacu w Rybnej
- po dokonaniu przelewu na konto (nr konta: 12 2490 0005 0000 4520 4256 1948 - prosimy podać: nazwisko, Wiosna Barokowa z numerem koncertu i liczbę biletów)

21 marca

21
marca

czwartek, godz. 18.00, bilety w cenie 15zł i 10 zł (ulgowy)

A tribute to Wanda Landowska. Cykl koncertowy "Dwa nurty" 1/6

Hanna Balcerzak - klawesyn, Piotr Oczkowski - prowadzeni koncertu

24 marca

24
marca

niedziela, godz. 18.00, bilety w cenie 15zł

Koncert piosenki francuskiej

Sophie Toriel - śpiew z towarzyszeniem
Christophe Tofil- fortepian, gitara, śpiew

31 marca

31
marca

niedziela, godz. 18:00, bilety w cenie 15zł/10zł 

W stroju francuskim. Wiosna Barokowa 1/4

Magdalena Pilch, Agnieszka Gorajska – flety traverso, Anna Wiktoria Swoboda – teorba, Marek Pilch – klawesyn

6 kwietnia

6
kwietnia
sobota, godz. 17.00, wstęp wolny
 
Wieczór z muzyką skrzypcową
Wystąpią uczniowie OSM Bytom im. F.Chopina

7 kwietnia

7
kwietnia

niedziela, godzina 18, bilety w cenie 30zł, 20zł, 10zł

Drewnowski gra Scarlattiego. Wiosna Barokowa 2/4

Marek Drewnowski - recital fortepianowy

8 kwietnia

8
kwietnia

poniedziałek, godz. 12.00, wstęp wolny

Wykład "Temperamentny"

prowadzenie - prof. Marek Drewnowski

14 kwietnia

14
kwietnia

niedziela, godzina 12.00, wstęp 5zł

Wiosna Barokowa 3/4. Koncert z cyklu Rybna Dzieciom

14 kwietnia

14
kwietnia

niedziela, godz. 18.00, bilety w cenie 15zł/10zł

Arie Barokowe. Wiosna Barokowa 4/4

Jarosław Kitala – baryton, Zespół Ludzie Renesansu: Bartłomiej Balcerzak -skrzypce barokowe, Karolina Habało -skrzypce barokowe
Aleksandra Rybak-Żymła -wiolonczela barokowa, Hanna Balcerzak -klawesyn.

16 kwietnia

16
kwietnia
wtorek, godz. 9.00-13.00
 
Warszaty Suzuki

19 maja

19
maja

niedziela, godz. 12.00, wstęp 5 zł

Cykl koncertowy Rybna Dzieciom- koncert 2/10

Ravel Piano Duo: Agnieszka Kozło - fortepian i Katarzyna Sokołowska - fortepian 

 

19 maja

19
maja

niedziela, godz.18.00, wstęp 10 zł

Cykl koncertowy Opowieści muzyczne - koncert 2/5  

Ravel Piano Duo: Agnieszka Kozło - fortepian i Katarzyna Sokołowska - fortepian 

1 czerwca

1
czerwca
01-02
Warsztaty Suzuki
 

2 czerwca

2
czerwca

niedziela, godz. 12.00, wstęp 5 zł

Cykl koncertowy Rybna Dzieciom- koncert 4/10

Warsztaty Suzuki

1 lipca

1
lipca

01.07-6.07

X Mistrzowskie kursy dla pianistów

prowadzenie: dr Marian Sobula (AM Kraków) oraz Anna Miernik (asystent)

20 lipca

20
lipca

20.07-27.07

X Mistrzowskie kursy dla zespołów smyczkowych i solistów (duety, tria i kwartety smyczkowe, skrzypkowie, altowioliści,wiolonczeliści)

prowadzenie: Royal String Quartet (Izabela Szałaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Paweł Czarny, Michał Pepol)

25 sierpnia

25
sierpnia

25.08-28.08

X Mistrzowskie kursy dla klarnecistów

prowadzenie: prof.dr hab Roman Widaszek (AM Katowice), dr hab. Jakub Bokun (AM Wrocław), dr hab. Grzegorz Wieczorek (AM Gdańsk), dr Igor Frantisam (Uniwersytet w Ostrawie)

2 września

2
września

02.09-08.09

X Mistrzowskie kursy dla flecistów

prowadzenie: dr hab Agata Igras (UMFC Warszawa)

Informator kulturalny

Aby wpisać się na listę informatora skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko:

adres e-mail:

captcha