Facebook
Facebook

XV Spotkania Jazzowe


 04. 06, niedziela, godzina 19.00

bilety w cenie: 60 zł (normalny) 48 zł (ugowy) można zakupić dokonując wpłaty na konto Pałacu w Rybnej:
Nr konta: 12 2490 0005 0000 4520 4256 1948. Pałac w Rybnej, ul. Powstańców Warszawskich 90, 42-680 Tarnowskie Góry.
W tytule przelewu należy podać imię i nazwisko osoby, na rzecz której zakupiony został bilet.

 

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Pałacu w Rybnej

 

ADAM BAŁDYCH SEXTET

Adam Bałdych – skrzypce, Krzysztof Dys – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Szymon Mika – gitara, Maciej Kociński – saksofon, Patryk Dobosz – perkusja  

 

Nowy projekt Adama Bałdycha łączy fascynację współczesnym jazzem, muzyką nową oraz współczesnym indie-rockiem. Uduchowiona, pełna kolorów oraz przypraw muzyka, wyrywa się z gatunkowych klasyfikacji, jeszcze mocniej eksponuje rozpoznawalne brzmienie Bałdycha już nie tylko jako skrzypka, ale i kompozytora. Nowy projekt stawia na kolektywność. Każdy z instrumentalistów wprowadza swój rozpoznawalny język muzyczny, a ponieważ tworzący sextet artyści reprezentują nieco odmienne muzyczne światy - efekt ich zetknięcia jest bardzo intrygujący i wybuchowy. 

Adam Bałdych:

„Moja nowa muzyka napisana i zaaranżowana została z myślą o konkretnych muzykach, których chciałem mieć w składzie. Sextet niesie nową energię, świeżość i chęć eksperymentowania. To nowy etap mojej twórczości w towarzystwie wyśmienitych polskich artystów i wyjątkowych osobowości. Jeśli miałbym wskazać jedno słowo, które określa nasze poszukiwania - powiedziałbym - głębia".

 

„Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem, co więcej, na tle wymienionych artystów, niekwestionowanych, prawdziwych filarów jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny”. Piotr Iwicki –" Jazz Forum"

 

Adam Bałdych – skrzypek, kompozytor, urodzony 18.05.1986 w Gorzowie Wielkopolskim. Przez wielu krytyków uznawany jest za wirtuoza skrzypiec. "Bez wątpienia Adam jest najbardziej rozwiniętym skrzypkiem żyjącym w naszych czasach. Możemy spodziewać się po nim wszystkiego"- pisał Urlich Olshausen z "Frankfurter  Allgemeine Zeitung" (DE) po jednym z koncertów Adama. Artysta oprócz niesamowitej wirtuozerii ceniony jest za oryginalne brzmienie i kompozycje. Adam Bałdych świadomie nawiązuje do polskiej tradycji i zaciera granice między muzyką poważną i jazzową. W wieku 16 lat okrzyknięty "cudownym dzieckiem" szybko zaczyna koncertować z wybitnymi muzykami polskimi i amerykańskimi w Polsce, Niemczech, Serbii, Indonezji, Węgrzech, Hiszpanii, Francji, Anglii i USA. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Należy do prestiżowej niemieckiej wytwórni fonograficznej ACT MUSIC, gdzie w czerwcu 2012 roku, wydał premierowy album "Imaginary Room" w towarzystwie  m.in kontrabasisty Larsa Danielssona, pianisty Jacoba Karlzona czy trębacza Verneri Pohjoli. 30 maja 2014 roku ukazał się jego kolejny album dla ACT MUSIC nagrany w duecie z izraelskim pianistą Yaronem Hermanem, zatytułowany „The New Tradition”. Trzeci album dla niemieckiej wytwórni to Adam Bałdych & Helge Lien Trio „Bridges”wydany 28 sierpnia 2015. W czerwcu 2016 roku Adam Bolesław Bałdych został odznaczony "ZŁOTYM  KRZYŻEM  ZASŁUGI" przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski oraz odznaką honorową "ZASŁUŻONY DLA KULTURY POLSKIEJ" przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Adam Bałdych jest laureatem ECHO Jazz 2013 – najważniejszej nagrody przyznawanej Artystom z całego świata w niemieckim przemyśle muzycznym, plebiscytu "Gazety Wyborczej", Radio Zachód i TVP  "Ale Sztuka", Grand Prix Jazz Melomani 2011 w kategorii Nadzieja Melomanów oraz w 2012 w kategorii Artysta Roku. Był również nominowany do nagrody FRYDERYK 2013, 2015 oraz 2016 w kategorii Artysta Roku Muzyka Jazzowa.Wśród muzyków, z którymi współpracował znaleźli się zarówno niezwykle doceniani muzycy jazzowi: Jim Beard, Iiro  Rantala, Leszek Możdżer,  Billy Cobham, Aaron Parks, Jacob Karlzon, Lars Danielsson, Joachim Kühn czy Michel Portal, ale również artyści związani z muzyką popularną (Mika Urbaniak, L.U.C) oraz poważną (Paweł Hendrich, Andrzej Bauer, Cezary Duchnowski, Royal String Quartet). Bałdych coraz częściej zwraca się w stronę twórczości kompozytorskiej  pisząc na duże składy - w 2014 roku cykl utworów „Mozaika” na orkiestrę i kwintet jazzowy, odnoszący się do mieszanki kulturowej ludności napływowej na  tzw. Ziemie Odzyskane i czerpiący z ich tradycji oraz w 2015 - „Mozaika  Impresje” - na  skrzypce improwizujące, głos, fortepian, kontrabas, perkusję i orkiestrę smyczkową na zamówienie Baltic Neopolis Orchestra ze Szczecina. 

 

Krzysztof Dys - jeden z najbardziej oryginalnych pianistów na polskiej scenie jazzowej urodzony w 1982 roku. Wykształcenie klasyczne zdobył w Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, w klasie fortepianu klasycznego. Obecnie jako doktor sztuk muzycznych wykłada na tej uczelni, pracując jako adiunkt w klasie  fortepianu  jazzowego. Jako młody pianista zdobył prestiżowe nagrody zarówno na polu muzyki klasycznej jak i muzyki jazzowej. Współpracuje m.in. z awangardowym klarnecistą Wacławem Zimplem, współtworząc wraz z nim i perkusistą HubertemZemlerem trio LAM, sięgające po muzykę amerykańskich minimalistów. Krzysztof Dys współpracuje także z uznanym trębaczem Maciejem Fortuną. Jako duet nagrali cieszący się uznaniem album "Tropy", który zdobył drugie miejsce w kategorii najlepszy album roku w zestawieniu portalu jazzowego polish-jazz-blog-spot (2013). Od 2002 roku Dys jest członkiem kwartetu Soundcheck tworzonego z Maciejem "Kocinem" Kocińskim (saksofon), Andrzejem Święsem (kontrabas) i Krzysztofem Szmańdą (perkusja). Grupa ma w swym dorobku sześć albumów  i  szereg  nagród  na  prestiżowych  festiwalach  w  Polsce  i  zagranicą.  Dys  jest  również związany z nurtem nowej muzyki żydowskiej.  Od wielu lat współpracuje z wokalistką Leną Piękniewską i razem z nią współtworzy projekt "Kołysanki na wieczny sen", który w 2012 roku został uwieczniony na płycie. 

 

Michał Barański – kontrabasista i gitarzysta basowy urodzony w roku 1984. Już jako trzynastolatek grający na gitarze basowej został zauważony na warsztatach jazzowych przez amerykańskiego klarnecistę Brada Terry. Niedługo potem rozpoczął naukę kontrabasu klasycznego, zdobywając wyróżnienia i nagrody na przesłuchaniach i konkursach klasycznych szkół muzycznych. Swoją edukację muzyczną kontynuował na Wydziale Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach. Już w trakcie studiów rozpoczął współpracę jako sideman z wieloma wybitnymi artystami polskiej i światowej sceny, takimi jak: Bennie Maupin, Nigel Kennedy, Tomasz Stańko, Zbigniew Namysłowski, Marcin Wasilewski, Michał  Urbaniak, Aga Zaryan, Janusz Muniak, Urszula Dudziak, Ewa Bem, Mieczysław Szcześniak, Dorota Miśkiewicz, Grzech Piotrowski, zespoły Afromental, New LifeM., TGD i wiele innych. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej FRYDERYK za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album -muzyka jazzowa. 

 

Maciej Kociński – saksofonista, klarnecista, kompozytor urodzony w 1975 roku. Ukończył studia na Akademii Muzycznej w Poznaniu oraz na Akademii Muzycznej w Katowicach. Jest propagatorem muzyki improwizowanej, wykładowcą w AM w Poznaniu. Jego szerokie muzyczne zainteresowania oraz wszechstronne wykształcenie sprawiają, że jako muzyk sesyjny nagrywa i koncertuje z wieloma artystami (MUTRU, Maria Schneider, Ewa Bem, Hanna Banaszak, Krzysztof Herdzin, John James, Justyna Szafran, Adam Sztaba, Kuba Badach, Adam Bałdych, Przemysław Raminiak, Lena Piękniewska i wielu innych). Jest również członkiem orkiestry swingowej amerykańskiego trębacza Gary Guthman'a. Jest liderem kwartetu SOUNDCHECK oraz KOCIN KOCIŃSKI TRIO. Z formacjami tymi miał okazję występować w wielu krajach Europy. Wraz z kwartetem SOUNDCHECK oraz z innymi zespołami zdobył wiele prestiżowych nagród zespołowych i indywidualnych na międzynarodowych konkursach jazzowych. Dwukrotnie nominowany do najbardziej prestiżowej nagrody przemysłu fonograficznego w Polsce FRYDERYK jako jazzowy kompozytor roku (2011 i 2012).

 

Szymon Mika – jeden z najbardziej utalentowanych gitarzys tówjazzowych młodego pokolenia, urodzony w roku 1991. Zdobywca Pierwszej Nagrody na Międzynarodowym Jazzowym Konkursie Gitarowym im. Jarka Śmietany (2015), Grand Prix Indywidualność Jazzowa na festiwalu Jazz nad Odrą (2012) oraz wielu innych nagród i wyróżnień. Zachwyca dojrzałą grą, dopracowanym brzmieniem i profesjonalnym warsztatem. O jego grze z entuzjazmem wypowiadają się takie osobowości jak Peter Bernstein, Mike Stern czy John Abercrombie. Występował na licznych festiwalach muzycznych w Polsce i zagranicą, między innymi Montreux Jazz Festival czy Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy Pod Baranami. Na co dzień koncertuje z czołówką polskich muzyków, współtworząc nietuzinkowe projekty – Joachim Mencel Artisena, Piotr Budniak Essential Group, Adam Kawończyk Quartet, Ida Zalewska Quintet czy Adam Bałdych Sextet. Komponuje  także  autorską  muzykę,  jej próbki znalazły się do tej pory na płytach Organ Spot, Mateusz Pałka/Szymon Mika Quartet oraz najnowszym albumie nagranym z udziałem wybitnego perkusisty z Izraela Zivem Ravitzem –„Unseen”.

 

Patryk Dobosz – radomianin, perkusista, absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu w klasie Piotra Glińskiego i Akademii Muzycznej w Krakowie w katedrze muzyki współczesnej i jazzowej w klasie Łukasza Żyty. Osiągnięcia: -III Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Perkusyjnych we Wrocławiu (2003), -Stypendysta Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej J&S Pro Bono Poloniae (2005), -Wyróżnienie na "II Europejskich Integracjach Muzycznych" z zespołem "B.A.C.H. Quartet" (2006), -Nagroda indywidualna dla najlepszego perkusisty (nagroda Cezarego Konrada) na "II Europejskich Integracjach Muzycznych" w Żyrardowie (2006), I Nagroda na "IV Europejskich Integracjach Muzycznych" w Żyrardowie z zespołem "Toing Trio" (2008), I Nagroda w "V Ogólnopolskim Konkursie Zestawowym" w Opolu (2008), II Nagroda na konkursie "JAZZ JUNIORS" z zespołem "Magnolia Acoustic Quartet" (2009), Specjalna nagroda indywidualna Leszka Możdżera na konkursie "JAZZ JUNIORS" (2009), I Nagroda na "VI Europejskich Integracjach Muzycznych" w Żyrardowie z zespołem "Magnolia Acoustic Quartet" (2010). Współpracował m. in. z Tomaszem Dąbrowskim, Maciejem Obarą, Alkiem Koreckim. Razem ze swoim zespołem High Definition wygrał najbardziej prestiżowy konkurs jazzowy w Europie - Jazz Hoeilaart 2011. Młodzi jazzmani pokonali w Belgii niemal 30 zespołów z całego świata. Potwierdzili swoją klasę zdobywając Grand Prix konkursu "Powiew Młodego Jazzu" w ramach X Krokus Jazz Festiwalu w Jeleniej Górze.

 

25 maja

25
maja

czwartek, godz. 20.00
bilety w cenie 20 zł normalny, 16 ulgowy

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Klubie Kosmata

DIEGO LEZCANO & MATEUSZ ADAMCZYK


Diego Lezcano - perkusja, Mateusz Adamczyk - skrzypce

26 maja

26
maja

piątek, godz. 19.00
bilety w cenie 30 zł (przedsprz. 25 zł)

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe

koncert w Centrum Kultury Ślaskiej w Nakle Śląskim

KRÓLESTWO BESKIDU

Katarzyna Gacek-Duda - flet poprzeczny, piszczałki, flet etniczny, skrzypce, Beniamin Wałach - altówka, Martin Wałach - kontrabas

27 maja

27
maja

sobota, godz. 19.00
bilety w cenie 35 zł

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe

koncert w Miejskim Ośrodku Kultury w Miasteczku Śląskim

MAREK NAPIÓRKOWSKI TRIO

Marek Napiórkowski – gitary, Robert Kubiszyn – bas, Michał Dąbrówka – perkusja

2 czerwca

2
czerwca

piątek, godz. 20.00
bilety w cenie 15 zł (normalny), 10 zł (ulgowy)

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Galerii Inny Śląsk

DUET ASIENY

Joanna Hendrich - wokal, Arseny Rykov - fortepian

3 czerwca

3
czerwca
sobota, godz. 18.00
bilety w cenie 20 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Klubie 22

DIXIE JOKERS

Alek Wojtacha - klarnet, Rudolf Waloszczyk - trąbka, Robert Waloszczyk - puzon, Grzegorz Grycan - piano, Witek Walczak - perkusja, Grzegorz Waloszczyk - bass

4 czerwca

4
czerwca

niedziela, godzina 19.00

bilety w cenie: 60 zł (normalny) 48 zł (ugowy)

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Pałacu w Rybnej

ADAM BAŁDYCH SEXTET

Adam Bałdych – skrzypce, Krzysztof Dys – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Szymon Mika – gitara, Maciej Kociński – saksofon, Patryk Dobosz – perkusja 

4 czerwca

4
czerwca

niedziela, godzina 11.00
wstęp wolny

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
Pałac w Rybnej
w ramach cyklu Rybna Dzieciom

ADAM BAŁDYCH

9 czerwca

9
czerwca

piątek, godz. 19.00
bilety w cenie 120 zł

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe

koncert w Ranczo Baranówka w Nowej Wsi Tworoskiej

ANNA MARIA JOPEK

Anna Maria Jopek - wokal, Krzysztof Herdzin - fortepian, Robert Kubiszyn - gitara

10 czerwca

10
czerwca

sobota, godz. 17.00
bilety w cenie 20 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Tarnogórskim Centrum Kultury

TARNOGÓRSKI BIG BAND

11 czerwca

11
czerwca

niedziela, godzina 19.00
bilety w cenie: 20 zł (normalny), 16 zł (ulgowy)

XV Tarnogórskie Spotkania Jazzowe
koncert w Pałacu w Rybnej

AGA DERLAK TRIO 

Agnieszka Derlak - fortepian, Szymon Madej - perkusja, Tymon Trąbczyński - kontrabas

18 czerwca

18
czerwca
niedziela, godzina 17.00, wstęp wolny

koncert z cyklu Muzyczne Rodziny organizowany przez Państwową Szkołę Muzyczną w Tarnowskich Górach

23 czerwca

23
czerwca

VIII Mistrzowskie Kursy
kursy dla solistów skrzypcowych


23.06-30.06.2017
prowadzenie:
prof. Antoni Cofalik, Marta Lelek, Anna Nowak-Dańda

29 czerwca

29
czerwca
czwartek, godzina 18.00, wstęp 5zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 1/8

wystąpią uczestnicy VIII Mistrzowskich Kursów Skrzypcowych


2 lipca

2
lipca

VIII Mistrzowskie Kursy
kursy dla pianistów


02.07-10.07.2017
prowadzenie:
dr Marian Sobula, Anna Miernik

9 lipca

9
lipca
niedziela, godzina 18.00, wstęp 5zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 2/8

wystąpią uczestnicy VIII Mistrzowskich Kursów Pianistycznych


10 lipca

10
lipca

V Wakacje Artystyczne w Pałacu w Rybnej

prowadzenie: Marzena Kobryń i Magdalena Łazar - Massier

15 lipca

15
lipca
sobota, godzina 18.00, wstęp 10zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 3/8

koncert z cyklu Estrema Bellezza
Lorien Trio
oraz
Marcin Sikorski - fortepian i Aleksandra Batog - altówka16 lipca

16
lipca
niedziela, godzina 20.00, wstęp wolny

V Wakacje Artystyczne w Pałacu w Rybnej


spektakl kończący zajęcia


17 lipca

17
lipca

VIII Mistrzowskie Kursy
kursy dla zespołów smyczkowych i solistów (duety, tria i kwartety smyczkowe, skrzypkowie, altowioliści, wiolonczeliści)


17.07-24.07.2017
prowadzenie: Royal String Quartet - Izabella Szłaj-Zimak, Elwira Przybyłowska, Marek Czech, Michał Pepol

23 lipca

23
lipca
niedziela, godzina 18.00, wstęp 5zł

Muzyczne Lato w Rybnej
koncert 4/8

ROYAL STRING QUARTET
Izabella Szałaj-Zimak
Elwira Przybyłowska
Marek Czech
Michał Pepol


koncert odbędzie się w Kościele Ewangelickim na tarnogórskim rynku

Informator kulturalny

Aby wpisać się na listę informatora skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko:

adres e-mail: