Program Senior 60+
Na podstawie art.18 ust. 2 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tj: Dz. U. z 2013 r. poz.594 z późń. zm.) w związku z art. 17 ust. 2 pkt 4 i art. 110 ust. 10 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (tj: Dz. U. Z 2013 r. poz.182 z późn. zm.) na wniosek Burmistrza Miasta Tarnowskie Góry i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach
Rada Miejska w Tarnowskich Górach uchwala:
§ 1
1. Przyjmuje się program „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach” mający na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych poprzez podniesienie ich aktywizacji.
2. Osobami uprawnionymi do korzystania z programu są osoby, od dnia ukończenia 60 roku życia.
3. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia określone w § 1 ust. 2 jest ważny dokument ze zdjęciem i datą urodzenia.
§ 2
Realizacja celu programu „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach” nastąpi poprzez wprowadzenie dla osób
które ukończyły 60 rok życia :
1) Ulg udzielanych przez jednostki organizacyjne miasta Tarnowskie Góry
2) Ulg udzielanych przez inne podmioty oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, po zawarciu stosownego porozumienia z gminą Tarnowskie Góry.
§ 3
Regulamin programu „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach” stanowi załącznik do niniejszej uchwały.
§ 4
Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta Tarnowskie Góry.
§ 5
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE
Gmina Tarnowskie Góry zdecydowała się na podjęcie na swoim terenie działań mających na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu osób starszych poprzez podniesienie aktywizacji mieszkańców którzy ukończyli 60 rok życia. Przedstawiona inicjatywa jest wyrazem szacunku należnego wiekowi, uznania bagażu doświadczeń oraz zrozumienia możliwości i potrzeb seniorów.
Uwzględniając powyższe założenia i podkreślając konieczność usprawnienia rozwiązań prawnych, organizacyjnych i funkcjonalnych, nasze miasto postanowiło opracować program „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach”. Jego celem jest wsparcie osób starszych oraz ułatwienie im dostępu do różnego rodzaju usług oraz dóbr kultury, sztuki, sportu i rekreacji. Realizację programu zapewnić ma system ulg udzielanych przez jednostki organizacyjne miasta Tarnowskie Góry i inne podmioty oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Potwierdzeniem uprawnień do korzystania z opisanych ulg będzie ważny dokument ze zdjęciem i datą urodzenia. Na podstawie jego okazania możliwy będzie zakup biletów wstępu ze zniżką od obowiązujących cen, oraz skorzystanie z indywidualnych ofert pozostałych podmiotów.
Temat zapewnienia starszym osobom – nie tylko mieszkańcom miasta - warunków życia sprzyjających realizacji ich aspiracji w sferze emocjonalnej, duchowej czy fizycznej ma swoje określone źródła. Są nimi z jednej strony społeczna wrażliwość a z drugiej konieczność zmierzenia się z poważnym problemem starzenia się polskiego społeczeństwa. Wzrost udziału osób starszych w ogólnej liczbie ludności, spowodowany stopniowym wydłużaniem się przeciętnej długości życia stał się faktem. Biorąc pod uwagę, że zwiększającą się z roku na rok liczbę osób w wieku poprodukcyjnym szczególnego znaczenia nabiera skierowanie do nich opisanej wcześniej oferty usług. Program jest również odpowiedzią na założenia Strategii Miasta.
REGULAMIN
§ 1
1. Program „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach”, zwany dalej Programem, skierowany jest do osób które ukończyły 60 rok życia, zwanymi dalej Seniorami.
2. Celem programu „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach” jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu Seniorów poprzez ich aktywizację oraz ułatwienie dostępu do różnego rodzaju usług oraz dóbr kultury, sztuki i sportu.
§ 2
1. Realizacja celu programu „SENIOR 60+ w Tarnowskich Górach” nastąpi poprzez wprowadzenie dla seniorów, ulg udzielanych przez samorządowe jednostki organizacyjne miasta Tarnowskie Góry i ulg udzielanych przez inne podmioty oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą.
2. Zasady wprowadzenia ulg o których mowa w § 2 ust.1 określa odrębne porozumienie z jednostkami.
§ 3
1. Dopuszcza się możliwość zawierania porozumień z innymi podmiotami w celu ich przystąpienia do Programu.
2. Lista podmiotów biorących udział w Programie jest aktualizowana na stronie www.tarnowskiegory.pl.
§ 4
Ulgi wynikające z zapisów Programu nie kumulują się z ulgami przysługującymi z innych tytułów.
§ 5
1. Potwierdzeniem uprawnień do korzystania z ulg, o których mowa w § 2 pkt 1, przez osoby określone w § 1 ust. 1 będzie ważny dokument ze zdjęciem i datą urodzenia.
§ 6
Obiekty w których honorowane będą Karty, uprawnione są do umieszczenia w widocznym miejscu logo Programu, którego wygląd określa załącznik nr 1 do Regulaminu.
7 października
października
piatek, godz. 18.00, wstęp wolny
Kwintet Śląskich Kameralistów – koncert polskiej muzyki filmowej
w 100. rocznicę przyłączenia Tarnowskich Gór do Polski
17 października
22 października
27 października
października
czwartek
Tarnogórskie Spotkania Jazzowe - Krzysztof Popek Flute Adventure, w składzie: Wojciech Niedziela – fortepian, Maciej Kitajewski – kontrabas, Przemek Florczak – saksofon, Arek Skolik – perkusja, Tomas Sanchez - instrumenty perkusyjne.
29 października
3 listopada
listopada
czwartek
Tarnogórskie Spotkania Jazzowe - Tomasz Wendt Trio &, Atom String Quartet: „Behind The Strings”.
10 listopada
listopada
czwartek
Tarnogórskie Spotkania Jazzowe Aga Derlak Trio feat. Piotr Schmidt, w składzie: Piotr Schmidt – trąbka, Aga Derlak – fortepian, Michał Barański – kontrabas, Sebastian Kuchczyński – perkusja.
13 listopada
listopada
niedziela
Tarnogórskie Spotkania Jazzowe - O.N.E. Monika Muc – saksofon, Pola Atmańska – pianistka, kompozytorka, Kamila Drabek – kontrabasistka i kompozytorka, Patrycja Wybrańczyk - perkusistka.
17 listopada
listopada
czwartek
Tarnogórskie Spotkania Jazzowe. Mietek Szcześniak, Krzysztof Herdzin Trio, w składzie: Mietek Szcześniak – wokal, Krzysztof Herdzin – fortepian, Robert Kubiszyn – kontrabas, Cezary Konrad – perkusja.