Facebook
Facebook

XVII Tarnogórskie Spotkania Jazzowe


22.11 (piątek), godz. 19.00, wstęp 35 zł/25 zł

FOUR DUETS PRO!

Marcin Krzyżanowski (wiolonczela elektryczna), Krzesimir Dębski (skrzypce), Krzysztof Ścierański (gitara basowa), Tadeusz Sudnik (elektronika).

Spotkanie Czterech Żywiołów – różnych stylistyk muzycznych , które łączy pasja improwizacji. Contemporary jazz – funk – noise music – electroacustic music to elementy, które wytwarzają wspólną niepowtarzalną energetyczną Moc Dźwięków.
Kwartet 4 duetów powstał z inicjatywy Marcina Krzyżanowskiego na początku 2018 roku i ma za sobą serie koncertów w Polsce i Gruzji.
Kwartet tworzą: 

Krzesimir Dębski – uznany kompozytor wielu gatunków muzyki od popu poprzez jazz do muzyki współczesnej i filmowej, z poważnym dorobkiem kompozytorskim – partytury do ponad 100 filmów fabularnych i kompozycji na orkiestrę i zespół kameralny. Również dyrygent oraz znakomity wirtuoz skrzypiec. Lider legendarnej formacji jazzowe „String Connection”. Laureat niezliczonej liczby nagród za kompozycje i działalność wykonawczą m.in.: I nagroda na Światowym Konkursie Jazzowym w Hoeilaart (1983), Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1985), nagród czytelników magazynu "Jazz Forum" dla Muzyka, Kompozytora i Skrzypka Roku (1983-86). W 1985 znalazł się w ankiecie amerykańskiego pisma "Down Beat" wśród dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych świata. W 1986 otrzymał I nagrodę Konkursu Kompozytorskiego z okazji 25-lecia Festiwalu Polskiej Muzyki Współczesnej "Poznańska Wiosna Muzyczna". W 1988 zdobył nagrodę Kanadyjskiej Akademii Filmowej "Genie Award" oraz Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci. W 1998 uzyskał w Stanach Zjednoczonych nominację do "Emmy Award" za muzykę do filmu Andrzeja Maleszki Maszyna Zmian. W 2000 otrzymał nagrodę Fryderyk w kategorii "Kompozytor Roku" oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej "Philip Award" za muzykę do filmu Ogniem i Mieczem. W latach 1995-99 Krzesimir Dębski był członkiem Prezydium Zarządu Głównego Związku Kompozytorów Polskich. Był również wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Muzyki Współczesnej. Wykładał na letnich kursach muzycznych m.in. w Ankarze, Darmstadt i San Diego. Jest też wykładowcą na Akademiach Muzycznych w Łodzi i Poznaniu i Uniwersytecie Muzycznych w Warszawie oraz dyrygentem. 

Krzysztof Ścierański – wybitny basista jazzowy ,grający na gitarach „wszelakich”, również kompozytor. Jazzowa karierę rozpoczął w latach 70-ch od współpracy z zespołem Laboratorium. Ma na koncie współpracę z artystami reprezentującymi różne gatunki muzyczne, jak Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Miroslav Vitous i inni. W 1980 na zaproszenie Zbigniewa Namysłowskiego przystąpił do zespołu Air Condition. Na kilka dni przed ogłoszeniem stanu wojennego zagrał pierwszy koncert z zespołem, String Connection Krzesimira Dębskiego. Jest laureatem Grand Prix Jazz Melomani (1993 i 2004)i wielu prestiżowych nagród w kategorii gitary basowej. Jest liderem własnej formacji „New Quartet”. Ma na swoim koncie niezliczoną ilość nagrań jako muzyk sesyjny. Jego grę na gitarze basowej wielu znawców określa jako „romantyczną śpiewność”. 

Tadeusz Sudnik – legenda polskiej muzyki elektronicznej. Kompozytor, improwizator, performer, reżyser dźwięku. Przez wiele lat związany ze Studiem Eksperymentalnym Polskiego Radia, potem twórca Studia Dźwięków Niemożliwych , uprawia kolektywną muzykę intuitywną i elektroniczną oraz tworzy spektakle multimedialne.W latach 80-tych objechał Europę w ramach projektu Freelectronic, połączeniu elektroniki i free jazzu Tomasza Stańki, które podbiło wówczas całą Europę (i doczekało kilku powrotów, m.in. w 2004 i 2016 roku). Pierwsza dekada XXI wieku zastała Sudnika w składzie dwóch zespołów: Amusos, kierowanego przez Adama Pierończyka (płyta i tournée), oraz Transylvaniana pod wodzą Maurice’a de Martina. Oprócz wymienionych współpracował z: Dom Um Romao z zespołu Weather Report, Sonnym Sharrockiem, Garym Thomasem (współpracownikiem Milesa Davisa i Johna McLaughlina), Adrianem Mearsem, Peterem Gigerem, Apostolisem Anthimosem, Andrzejem Mitanem, Januszem Skowronem, Michałem Miśkiewiczem, Helmutem Nadolskim, Włodzimierzem Kiniorskim, Aleksandrem Koreckim, Andrzejem Przybielskim, Krzysztofem Knittlem, Mieczysławem Litwińskim, Zdzisławem Piernikiem. Projektował dźwięk dla Double Opera HEARTPIECE wystawianej w galerii The Kitchen w Nowym Yorku, współtworzył muzykę (jako reżyser dźwięku i wykonawca) do baletu „Peyotl” (realizacja w Warszawskiej Operze Narodowej) 

Marcin Krzyżanowski używa skrótu estradowego Mar Krz – kompozytor (muzyka filmowa, teatralna oraz autonomiczna – symfoniczna, elektroniczna, kameralna, operowa i baletowa) a przede wszystkim wiolonczelista. Od początku XXI wieku gra na wiolonczeli elektrycznej którą wykorzystuje do realizacji brzmień typowych dla noise music. Propagator idei „Low definitione art” oraz koncepcji organizacji improwizacji w systemie „obszarów motywicznych” i „chmur harmonicznych”. Pomysłodawca koncepcji „four duets Pro!” . Występował z muzykami różnych gatunków muzyki m.in.: Krzysztof Knittel, Andrzej Bieżan, Andrzej Przybielski, Helmut Nadolski, Zdzisław Piernik, Alejandro Iglesias Rossi, Włodek Pawlik, Sławomir Kulpowicz, Marek Chołoniewski (z którym współtworzył stowarzyszenie wykonawców muzyki współczesnej Muzyka Centrum w 1977 roku). Nagrywał z muzykami etnicznymi z Indii, Egiptu, Jamajki i Kuby. Występował na festiwal różnych gatunków muzyki – co odzwierciedla jego podejście do muzyki jako formuły otwartej kreacji bez ograniczeń gatunkowych. Festiwale (wybór): Warszawska Jesień , Poznańska Wiosna, Jazz Jambore, Open’er Festival, Toulon Classic Music Festival, Carrot Festival,WRO festival. Współpracuje z artystami różnych dziedzin sztuki tworząc kontekstualne performance i wydarzenia para teatralne. Jego partytury graficzne były wystawiane w Paryżu i Londynie oraz w pracowni M.Pistoletto w Wiedniu. 

Bilety płatne przelewem na konto: (nr konta: 12 2490 0005 0000 4520 4256 1948 - prosimy podać nazwisko i liczbę biletów oraz termin koncertu). 

 

20 listopada

20
listopada

środa, 9.00-16.00

Kurs improwizacji jazzowej

kurs dla zespołów smyczkowych i solistów

prowadzenie: Adam Bałdych 

20 listopada

20
listopada

środa, godz. 18.00, wstęp wolny

Koncert studentów Akademii Muzycznej w Katowicach:

Jan Czepielowski - skrzypce, Krzysztof Kostrzewski - kontrabas,
przy fortepianie dr MIchał Sadzikowski, Anna Krzeszowiec

22 listopada

22
listopada

piątek, godz. 19.00, wstęp 35 zł/ 25 zł

XVII Tarnogórskie Spotkania Jazzowe 

FOUR DUETS PRO! Marcin Krzyżanowski, Krzysztof Ścierański, Krzesimir Dębski, Tadeusz Sudnik.

24 listopada

24
listopada

niedziela, godz. 18.00

Elżbieta Chojnacka in memoriam. Cykl koncertowy Dwa nurty 6/6

Elżbieta Stefańska - klawesyn
Piotr Oczkowski - prowadzenie koncertu

8 grudnia

8
grudnia

niedziela, godz. 12.00, wstęp 5 zł

Cykl koncertowy Rybna Dzieciom- koncert 10/10

Lepos Duo

8 grudnia

8
grudnia

niedziela, godz.18.00, wstęp 10 zł

Cykl koncertowy Opowieści muzyczne - koncert 5/5  

"Chiński wachlarz - koncert oraz wieczór basni i opowieści Państwa Środka" 

18 grudnia

18
grudnia
Koncert studentów Akademii muzycznej w Katowicach

6 stycznia

6
stycznia

poniedziałek, godzina 18.00, sale boczne 75zł / sala główna 95zł

Orkiestra Solistów Wiedeńskich

z udziałem Wiesława Ochmana, Kateriny Hebelkovej oraz Renaty Dobosz Ana Pauk

Prowadzenie: Piotr Oczkowski i Wiesław Ochman

Informator kulturalny

Aby wpisać się na listę informatora skorzystaj z poniższego formularza.

Imię i nazwisko:

adres e-mail:

captcha